جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بیش از80درصد بیماری‌های عفونی انسان،منشاء دامی دارد. - نمایش محتوای موسیقی

 

 

بیش از80درصد بیماری‌های عفونی انسان،منشاء دامی دارد.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 80 درصد بیماری‌های عفونی انسان، منشاء دامی دارد،

بهمنش در مراسم تودیع و معارفه رئیس دامپزشکی چرام با اشاره به اینکه دامپزشکی در حوزه‌های عملیات وسیع، وظایف گسترده‌ای دارد، اظهار کرد: دامپزشکی در حوزه‌هایی از عشایر، روستاها، کشتارگاه‌ها، مرغداری‌ها، مراکز پرورش ماهی، سطح بازار و هرجایی که به نوعی با غذای مردم سر و کار دارد، نقش دارد.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دامپزشکی بحث مبارزه با بیماری‌های دامی را در روستاها دارد که با واکسیناسیون درمان صورت می‌گیرد، عنوان داشت: بحث مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در دامپزشکی وجود دارد که طبق آمار موجود قریب به 70 درصد بیماری‌های انسانی از بیماری‌های مشترک است.

وی با متذکر شدن این مطلب که در رابطه با نظارت بر مواد غذایی خام، دامپزشکی از مزرعه تا سفره مردم را نظارت می‌کند، گفت: دامپزشکی وظیفه نظارت بر همه موجوداتی که به نحوی در تهیه غذا و حتی پوشاک مردم نقش دارد را عهده‌دار است.

این مسئول، اضافه کرد: نقش دامپزشکی اینقدر مهم است که سازمان بهداشت جهانی اخیرا اعلام کرده برای تقویت مسائل بهداشتی باید دامپزشکی تقویت شود.

بهمنش دامپزشکان را سربازان گمنام عرصه بهداشت دانست و خاطرنشان کرد: عملیات دامپزشکی به گونه‌است که نتایج آن را می‌توان مشاهده و بررسی کرد ولی متاسفانه اسمی از آن پیدا نیست.

تامین‌ بهداشت‌ دام‌ از طریق‌ پیشگیری‌ و مبارزه‌ با بیماری‌های همه‌گیر و قرنطینه‌ای دام‌، همکاری با وزارت‌ بهداشت در امر مبارزه‌ با بیماری‌های مشترک انسان‌ و دام، نظارت‌ بهداشتی چراگاه‌ها، مراتع‌، آبشخورها، محل‌ نگهداری دام‌ و سایر تاسیسات‌ مربوط‌ به‌ پرورش‌ دام‌، نظارت‌ بر کارخانه‌های تولید خوراک دام‌ از لحاظ‌ بهداشتی و نظارت‌ بهداشتی کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید و تهیه‌ فرآورده‌های خام‌ دامی از جمله وظایف دامپزشکی بود که مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد به آن اشاره کرد.