سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

افزایش اعتبارات متمرکز سال 94درحوزه طرحهای عمرانی - نمایش محتوای موسیقی

 

 

افزایش اعتبارات متمرکز سال 94درحوزه طرحهای عمرانی

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت:با پیگیری وجلسات متعدد با مسئولان کشوری در وزارتخانه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اعتبارات متمرکز پروژه های عمرانی استان در سال 94 رشد مناسبی خواهد داشت.

دکترسید موسی خادمی در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان، افزود: طی جلسات برگزار شده در وزارتخانه ها با حضور نمایندگان استانی و مسئولان دستگاه ها، پروژه های عمرانی استان بررسی و پیشنهاد استان در خصوص اعتبارات عمرانی در لایحه بودجه سال 94 لحاظ شد.

وی اظهار داشت: پس از جلسات در سطح وزارتخانه ها، با هدف حفظ اعتبارات پیشنهادی با توجه به شاخص های استان، با معاونین، مدیران و حتی کارشناسان سازمان مدیریت نیز جلساتی برگزار شد که نتایج این جلسات در لایحه پیشنهادی دولت قطعا مشاهده خواهد شد.

استاندار با بیان اینکه، واقعیت این است که بودجه سال 94 با رشد ناچیز 15 درصدی در بودجه عمرانی و رشد هشت درصدی جاری، نسبت به سال 93، تفاوت چندانی ندارد، افزود: در شرایط موجود، اعتبارات ملی پیشنهاد شده برای استان، نشان از رشد مناسب اعتبارات عمرانی دارد.

خادمی به پیوست های اعتباری برخی از پروژه ها که عددشان روشن و قابل مقایسه است اشاره کرد و در مقایسه اعتبارات سال جاری نسبت به سال 94، گفت: به عنوان مثال اعتبار بیمارستان یاسوج سال جاری 2/3 میلیارد تومان بود وبرای سال آینده 15 میلیارد تومان اعتبار پیشنهاد گردید.

به گفته استاندار، اعتبار راه آهن یاسوج از 200 میلیون تومان به سه میلیارد تومان، بیمارستان گچساران از 8/5 میلیارد تومان به 10 میلیارد تومان، محور پاتاوه - دهدشت از 27 میلیارد به 50 میلیارد تومان، جاده شیراز- یاسوج از 750 میلیون تومان به 10 میلیارد تومان افزایش اعلام شد.

دکترخادمی ابراز داشت: راه اقلید - یاسوج از630 میلیون تومان به 10 میلیارد تومان، راه یاسوج- سمیرم از970 میلیون در سال 93 به 15 میلیارد تومان در سال 94، راه باغچه سادات - یاسوج - سی سخت از 700 میلیون تومان به هفت میلیارد و 300 میلیون تومان پیشنهاد شده است.

وی یادآور شد: اعتبارات باند دوم جاده بابامیدان- گچساران از 13 میلیارد و نیم در سال 93 به 25 میلیارد تومان، امامزاده جعفر از 20 میلیارد تومان در سال 93 به 30 میلیارد تومان در سال 94 درخواست شد.

استاندار اظهار امیدواری کرد: هر چند این اعداد پیشنهادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مجلس شورای اسلامی در هنگام تصویب لایحه بودجه به ندرت کاهش می یابد، اظهار داشت: امید است با تصویب این ارقام بتوان پروژه های کلیدی و بزرگ ملی استان را سامان بخشید و به بهره برداری رساند.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد خاطر نشان کرد: با پیگیری هایی به عمل آمده پروژهای آبی استان هم به لحاظ اعتباری رشد مناسبی پیدا کنند.

دکتر خادمی گفت: اعتبارات مورد نیاز امسال پروژه آبرسانی به دهدشت غربی از 8/4 میلیارد در سال 93 به 10 میلیارد تومان، آبرسانی لیکک از 1/2 میلیارد به 11 میلیارد تومان، سد تنگ سرخ از سه میلیارد به 12 میلیارد تومان، آبرسانی دوگنبدان از 2/3 میلیارد به 12 میلیارد تومان، چهاربیشه امامزاده جعفر از 970 میلیون به 5/3 میلیارد تومان اعلام شده است.

استاندار با بیان اینکه در بخش فاضلاب افزایش اعتبارات، در سطح کشور ناچیز بوده است، اما به طور کلی اعتبار بخش فاضلاب استان رشد بهتری نسبت به سایر نقاط کشور دارد، افزود: در بخش فاضلاب، اعتبارات شبکه فاضلاب یاسوج از 8/3 میلیارد تومان در سال93 به 9/4 میلیارد تومان در سال 94 درخواست شده است.

به گفته استاندار، فاضلاب گچساران از 11 میلیارد به 15 میلیارد تومان، فاضلاب دهدشت از 7/1 میلیارد به 2/2 میلیارد تومان، فاضلاب چرام از 2/1 میلیارد به 6/1 میلیارد تومان پیشنهاد شد.

خادمی اظهار داشت: سایر پروژه های عمرانی استان نیز برای افزایش اعتبار از وضعیت مشابهی برخوردارند.

استاندار با بیان اینکه، هدف از بیان این ارقام، تأثیر پیگیری های صورت گرفته در افزایش وضعیت اعتباری استان است، افزود: پیگیری های مدیران با همدلی، هماهنگی و تلاش در راستای توسعه استان قطعا جواب می دهد.

خادمی با بیان اینکه، بودجه جاری از دو بخش فصل اول و سایر فصول تشکیل می شود، مشکل اعتباری استان ها به ویژه استان کهگیلویه وبویراحمد را در بودجه سایر فصول از جمله فصل اول دانست و افزود: هزینه های کار در استان از جمله هزینه های استهلاک ماشین وساختمان، کوهستانی بودن، سخت بودن کار و ... بالاست و نیاز به پیگیری در راستای افزایش اعتبار سایر فصول از سوی نمایندگان و مسئولین دستگاه ها وجود دارد.

دکتر خادمی افزود: اجرای تطویل باند فرودگاه یاسوج با ارزش 27 میلیارد تومان به مناقصه رفته و با اعتبارات ملی و از منابع داخلی فرودگاه اجرا می شود.

خادمی، نقش شورای برنامه ریزی را فراتر از توزیع اعتبار و زمین دانست و تاکید کرد: کارگروه های این شورا با کار کارشناسی و دقت بالا مسائل استان را ارائه دهند.

استاندار یادآور شد: برنامه ها، روش ها و استراتژی های توسعه استان از جنبه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کارکرد اصلی شورای برنامه ریزی است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با تاکید براینکه، مطالبه حق استان از اعتبارات ملی از ماموریت ها و وظایف مهم مدیران است، گفت: مدیران استان با توجه به شرایط حاکم براستان ومحرومیت موجود به دنبال مطالبه و جذب اعتبارات ملی باشند.

خادمی، میزان جذب اعتبارات ملی را یکی از شاخص های مدیر توانمند، قلمداد کرد و افزود: با توجه به شاخص های محرومیت استان، می توان از دستگاه های ملی اعتبارات مورد نیاز استان را جذب کرد.

منبع خبر مرکز