حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۷

جزءخوانی قرآن کریم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

جزءخوانی قرآن کریم

Loading the player...

در ایام ماه مبارک رمضان از طریق واحد سیار هر روز یک جزء قرآن توسط قاریان برجسته تلاوت و از سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به صورت زنده به مدت 60 دقیقه پخش می شود.

در این برنامه 3 قاری قرآن که تلاوت آنها به تایید سازمان رسیده باشد حضور دارند و با لباس متحد الشکل و به نوبت آیات یک جزء قرآن را به صورت ترتیل قرائت می کنند.

محل ضبط برنامه مصلی امام خمینی(ره) یاسوج بوده که در سالهای گذشته نیز تجربه این امر خیر را داشته و محل مناسی برای برگزاری این همایش قرآنی است.

چهار تصویر بردار به همراه یک صدابردار در این مراسم قرآنی حضور دارند و جلوه های ویژه های از انس و حضور مردم از را به تصویر می کشند.

حاضران در این مکان در دو بخش مجزای آقایان و بانوان حضور می یابند و همکاران مرکز در چینش حضور افراد کمک می کنند تا تصویر زیباتر و منظم تری تقدیم گردد.

رمضان ماه اُنس و ماه مناجات، ماه ضيافت بر خوان عفو و رحمت بي‌کران پروردگار مهربان است. اگر بپذيريم که آدمي هيچ‌کاري مهم‌تر از خودسازي و تزکيه نفس ندارد. بهترين فرصت براي اين کار ماه رمضان است. چرا که در وصف آن رسول اکرم(ص) فرمود: « اي مردم! ماه خداي متعال با برکت و رحمت و آمرزش به سوي شما آمد. اين ماهي است که شما در آن به مهماني خداوند دعوت مي‌شويد... .» در اين ماه زمينه براي پاک شدن بيشتر از تمامي زمان‌ها فراهم‌تر است. ماهي است که خداوند کامل‌ترين برنامه هدايت بشر را براي رشد و تعالي او فرو فرستاد. «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ؛ ماه رمضان است که قرآن در آن نازل شده است تا مايه هدايت مردم باشد و آنان را راهبري کند [زيرا متضمن] دلايل آشکار هدايت و [ميزان] تشخيص حق از باطل است».

لغت رمضان به معناي ريزش برگ درختان در پاييز است. اين نام را براي ماه ضيافت الهي برگزيدند چون « رمضان گناهان را مي‌سوزاند و آنها را همانند ريزش برگ درختان در پاييز برطرف مي‌سازد.

اگر گناهان را غل و زنجيرهايي تصور کنيم که بر دست و پاي آدمي در نتيجه کوتاهي‌ها و بدکاري‌خود انسان بسته مي‌شوند در اين ماه با عنايت خداوند اين موانع رشد و تعالي يکي پس از ديگري به شيوه‌هاي مختلف از بين مي‌رود و شيطان در اين باره به زنجير کشيده مي‌شود. تا انسان بتواند پري بگشايد و اوج گيرد. قرآن کريم چه زيبا درباره روزه رمضان مي‌فرمايد: «اي کساني که ايمان آورده‌ايد، روزه بر شما مقرر شده است همان گونه که بر مؤمناني که پيش از شما (در امت‌هاي سابق) بودند مقرر شده بود، باشد که پرهيزکاري پيشه کنيد».

پس شايسته است که اين فرصت غنيمت شمرده شود تا حد ممکن از اين نعمت الهي براي اخذ توشه معنوي بهره‌برداري گردد و اين هشدار رسول نيز بايد آويزه گوش‌ها شود که: « چه تيره و نگون‌بخت است، آن‌کس که در اين ماه بزرگ، از غفران و آمرزش خدا محروم بماند».

بنابراين با توجه به اين حقيقت که « اين ماه در نزد پروردگار بهتر ماه‌ها و روزهايش برترين روزها و شب‌ها و ساعت‌هايش والاترين و برترين شب‌ها و ساعت‌هاست. با تمسّک به سفارش رسول اکرم(ص) که فرمود: « از خداوند با نيت‌ها صادقانه و با دل‌هاي پاک و بي‌آلايش بخواهيد که شما را براي روزه داشتن اين ماه و تلاوت کتابش قرآن کريم موفق بدارد».

 

 

تهیه کننده: کامران پاک منش